Przetłumacz stronę

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Adres szkoły

SZKOŁA PODSTAWOWA
IM. MARII DĄBROWSKIEJ
W NOWYM RYBIU

34-652 Nowe Rybie 138
woj. małopolskie
tel.  (0-18) 332 21 06
fax: (0-18) 332 21 06

e-mail:
spnowerybie@poczta.onet.pl

 

MARIA DĄBROWSKA

1889 -1965

Maria Dąbrowska urodziła się 6 października 1889 roku w Russowie pod Kaliszem, gdzie osiedli jej rodzice – Józef i Ludomira z Gałczyńskich Szumscy, pochodzący ze zubożałej szlachty. Nauki średnie pobierała w gimnazjum w Kaliszu i Warszawie, po czym wyjechała za granicę, do Szwajcarii i Belgii, by studiować na tamtejszych uniwersytetach nauki biologiczne, ekonomię i socjologię. W latach 1913 – 1914 przebywała na stypendium w Anglii.

Już od roku 1911 zaczynają pojawiać się na łamach warszawskich czasopism pierwsze jej prace publicystyczne i literackie, jeśli nie licząc młodzieńczych prób przesyłanych przez piętnastoletnią uczennicę do Gazety Kaliskiej. Do najwcześniejszych tomów jej prozy należą: Dzieci ojczyzny (1921), Gałąź czereśni (1922), oraz opowiadania Uśmiech dzieciństwa (1923), wzruszające wspomnienia pisarki z domu rodzinnego, opromienione miłością i tęsknotą za bezpowrotnie minioną porą dziecięcego szczęścia.

W roku 1925 ukazuje się tom opowiadań Ludzie stamtąd, książka będąca w pisarstwie Marii Dąbrowskiej wielkiej miary osiągnięciem. Bohaterami swych opowiadań uczyniła Dąbrowska wiejskich biedaków, wyrobników, fornali z dworskich czworaków, zgiętych pod ciężarem nędzy, trudu nad siły, pracy „na cudzym”, zmagających się codziennie na nowo ze swoim złym losem. Jakże są oni prawdziwi, ci wszyscy „ludzie stamtąd”, a jak przy tym wielcy w swej naturalnej tęsknocie za szczęściem, w żarze namiętności, które nimi władają. Z serdeczną czujnością śledzi pisarka dramaty życiowe swych bohaterów, zachowuje nieskażoną ich mowę potoczna, żywy tok surowej, regionalnej gwary ludowej.

W latach 1932 – 1934 pisze Dąbrowska największe swe dzieło: Noce i dnie. Cykl powieści Noce i dnie , drukowany w latach 1932 – 1934, wzbogacił nasze piśmiennictwo o arcydzieło, którego wielkości krytyka nie zawahała się zmierzyć z Mickiewiczowską epopeją szlachecką. Czas powieściowy jest w Nocach i dniach zharmonizowany z czasem historycznym. Ludzie tam żyją, wydarzenia dzieją się w konkretnym historycznym okresie. Jest to więc czas jednym skrzydłem sięgający m powstania 1863 roku, drugim rozpięty nad pożogą wojenną 1914 roku, bo jej obrazem kończy się powieść. Z sympatią traktuje pisarka swych głównych bohaterów – Bogumiła i Barbarę, ich dzieci, zwłaszcza Agnisię i jej ukochanego, Marcina Śniadowskiego, działacza socjalistycznego.

W czasie okupacji Dąbrowska przebywała początkowo w Łucku i we Lwowie, a od roku 1940 do upadku powstania warszawskiego – w stolicy.

W Polsce Ludowej książki Dąbrowskiej zdobyły olbrzymią popularność. W uznaniu jej zasług dla narodowej kultury przyznano M. Dąbrowskiej w roku 1955 Państwową Nagrodę Literacką za całokształt twórczości, zaś w roku 1957 – Uniwersytet Warszawski nadał jej tytuł doktora honoris causa.

Jej powojenne opowiadania, zebrane w tomie Gwiazda zaranna (1955) mówią o życiu człowieka w nowych warunkach ustrojowych w Polsce Ludowej. Dąbrowska jest także autorką dwu dramatów, sięgających głęboko w przyszłość Polski: Geniusz sierocy (1939) i Stanisław i Bogumił (1945).Przez całe życie prowadziła Dąbrowska dziennik, w którym zawarła bogaty opis swojego życia i swoich czasów (Dziennik, t 1-5, 1988)

Maria Dąbrowska zmarła dnia 18 maja 1965 roku.

 

____________________

 

 

 

 

 

 
Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates vps Valid XHTML and CSS.